Odkryj najlepsze uzdrowiska w Polsce dla relaksu i zdrowia

Uzdrowiska w Polsce to miejsca, które łączą w sobie naturalne właściwości lecznicze, takie jak wody mineralne, klimat oraz atrakcyjne położenie, zapewniając gościom pełen relaks i odnowę zdrowia. Według danych z 2017 roku, w Polsce funkcjonowało 45 miejscowości uzdrowiskowych. Jednym z wyjątkowych miejsc jest położony w sercu Centralnego Łuku Turystycznego Uniejów, który w 2008 roku uzyskał status pierwszego w Polsce uzdrowiska termalnego. Inwestycje w rozwój turystyki oraz wykorzystanie wód geotermalnych spowodowały dynamiczny rozwój Uniejowa w ostatnich latach.

Pierwsze polskie uzdrowisko termalne

Uzdrowisko Uniejów, położone w sercu Centralnego Łuku Turystycznego, jest pierwszą miejscowością w Polsce, która w 2008 roku uzyskała status uzdrowiska termalnego. Miasto otrzymało wówczas świadectwa potwierdzające korzystne dla zdrowia właściwości wody geotermalnej i lokalnego klimatu.

Od 2012 roku Uniejów jest uznawany za pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne, dzięki śmiałym inwestycjom w rozwój turystyki oraz różnorodnym sposobom wykorzystania wody geotermalnej. Goście mogą tu cieszyć się przyjemnymi kąpielami w termalnych basenach, relaksującymi zabiegami oraz malowniczym otoczeniem.

Najlepsze baseny termalne w sercu Polski

Wizytówką Uniejowa jest nowoczesny kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów”, który zapewnia gościom ogromną gamę atrakcji. Znajdziemy tu m.in. kryte i otwarte baseny termalne, odnowę biologiczną, restaurację oraz kręgielnię. Goście mogą skorzystać z kąpieli w podgrzewanych basenach solankowych, basenach rekreacyjnych z masażami, jacuzzi, a nawet „dzikiej rzeki”. Kąpiele w wodzie termalnej o temperaturze ponad 68°C, wydobywanej z głębokości 2 km, mają właściwości lecznicze i relaksujące. Dodatkową zaletą jest malowniczy widok na zamek i park roztaczający się z kompleksu basenów termalnych w Uniejowie.

Atrakcje w Termach Uniejów Opis
Baseny termalne Kryte i otwarte baseny z wodą geotermalną o temperaturze powyżej 68°C
Odnowa biologiczna Szeroki wybór zabiegów leczniczych i relaksacyjnych
Restauracja Zaplecze gastronomiczne dla gości
Kręgielnia Rozrywka i rekreacja

Dodatkową atrakcją uzdrowiska termalnego w Uniejowie jest malownicze otoczenie, z widokiem na zamek i park, które uzupełnia relaksujący pobyt w Termach Uniejów.

Lecznicze właściwości wód termalnych

Woda termalna w Uniejowie wydobywana jest z głębokości ponad 2 km i ma temperaturę 68°C u źródła. To właśnie wysoka temperatura decyduje o tym, że jest to woda geotermalna, a Uniejów może być nazywany pierwszym polskim uzdrowiskiem termalnym. Woda z Uniejowa ma skład mineralny, zawierając m.in. chlorek sodu, kwas metakrzemowy, jodki, fluorki, wapń, magnez, żelazo oraz inne cenne minerały. Lecznicze właściwości uniejowskiej wody termalnej potwierdzają wymagane świadectwa. Wykorzystywana jest ona w kąpielach indywidualnych, zbiorowych, kuracji pitnej oraz inhalacjach, przynosząc korzyści m.in. przy schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, metabolicznych oraz układu oddechowego.

Składnik mineralny Zawartość w mg/l
Chlorek sodu 3 600
Kwas metakrzemowy 180
Jodki 7,8
Fluorki 3,1
Wapń 380
Magnez 90
Żelazo 1,1

Schorzenia leczone w uzdrowiskach

Woda termalna z Uniejowa znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Pierwszą grupę pacjentów stanowią osoby z chorobami ortopedyczno-urazowymi i neurologicznymi, np. po urazach, protezoplastykach, z chorobami reumatoidalnymi czy zwyrodnieniowymi. Druga grupa to pacjenci z otyłością, zaburzeniami metabolizmu i zaburzeniami przewodu pokarmowego, którzy korzystają z kuracji pitnej. Trzecią grupę stanowią pacjenci z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych, np. nauczyciele korzystający z inhalacji.

Poza zastosowaniem leczniczym, woda termalna z Uniejowa wykorzystywana jest również w medycynie estetycznej, wpływając korzystnie na stan skóry, jej elastyczność i uwodnienie.

Uzdrowiska w Polsce – gdzie się zatrzymać?

Inne popularne miejsca noclegowe to również hotele typu wellness i spa, położone w atrakcyjnych uzdrowiskowych lokalizacjach, m.in. w Krynicy ZdrojuCiechocinkuLądku Zdroju (jeżeli interesuje cię Kotlina Kłodzka, to artykuł na temat uzdrowisk w Kotlinie znajdziesz na https://bystrzyca24.pl/)

Wniosek

Uzdrowiska w Polsce to wyjątkowe miejsca, które łączą w sobie naturalne właściwości lecznicze, wspaniały klimat oraz atrakcyjne położenie. Jednym z przykładów takiego wyjątkowego miejsca jest Uniejów, które jako pierwsze w kraju uzyskało status uzdrowiska termalnego.

W Uniejowie możesz delektować się kąpielami w ogrzewanych basenach z leciwą wodą termalną, pozyskiwaną z głębokości ponad 2 kilometrów. Woda ta, o temperaturze 68°C, jest bogata w cenne minerały i wykazuje właściwości lecznicze, szczególnie w przypadku schorzeń ortopedycznych, neurologicznych czy układu oddechowego.

Oprócz relaksujących zabiegów w termalnych basenach, w Uniejowie możesz również odpocząć w komfortowych obiektach hotelowych, w tym położonym na terenie kompleksu „Termy Uniejów” Aparthotelu. To idealne miejsce, by cieszyć się wypoczynkiem w otoczeniu malowniczych krajobrazów i historycznej architektury.

FAQ

Co to są uzdrowiska w Polsce?

Uzdrowiska w Polsce to miejsca, które łączą w sobie naturalne właściwości lecznicze, takie jak wody mineralne, klimat oraz atrakcyjne położenie, zapewniając gościom pełen relaks i odnowę zdrowia. Według danych z 2017 roku, w Polsce funkcjonowało 45 miejscowości uzdrowiskowych.

Gdzie znajduje się pierwsze polskie uzdrowisko termalne?

Pierwszym polskim uzdrowiskiem termalnym jest Uniejów, położony w sercu Centralnego Łuku Turystycznego. W 2008 roku Uniejów uzyskał status pierwszego w Polsce uzdrowiska termalnego, dzięki inwestycjom w rozwój turystyki i wykorzystanie wód geotermalnych.

Jakie atrakcje oferuje kompleks Termy Uniejów?

Wizytówką Uniejowa jest nowoczesny kompleks termalno-basenowy „Termy Uniejów”, który zapewnia gościom ogromną gamę atrakcji. Znajdziemy tu m.in. kryte i otwarte baseny termalne, odnowę biologiczną, restaurację oraz kręgielnię. Goście mogą skorzystać z kąpieli w podgrzewanych basenach solankowych, basenach rekreacyjnych z masażami, jacuzzi, a nawet „dzikiej rzeki”.

Jakie są właściwości lecznicze wody termalnej w Uniejowie?

Woda termalna w Uniejowie wydobywana jest z głębokości ponad 2 km i ma temperaturę 68°C u źródła. Woda ta ma skład mineralny, zawierając m.in. chlorek sodu, kwas metakrzemowy, jodki, fluorki, wapń, magnez, żelazo oraz inne cenne minerały. Lecznicze właściwości uniejowskiej wody termalnej potwierdzają wymagane świadectwa. Wykorzystywana jest ona w kąpielach indywidualnych, zbiorowych, kuracji pitnej oraz inhalacjach, przynosząc korzyści m.in. przy schorzeniach ortopedycznych, neurologicznych, metabolicznych oraz układu oddechowego.

Jakie schorzenia są leczone w uzdrowisku Uniejów?

Woda termalna z Uniejowa znajduje zastosowanie w leczeniu różnych dolegliwości. Pierwszą grupę pacjentów stanowią osoby z chorobami ortopedyczno-urazowymi i neurologicznymi, np. po urazach, protezoplastykach, z chorobami reumatoidalnymi czy zwyrodnieniowymi. Druga grupa to pacjenci z otyłością, zaburzeniami metabolizmu i zaburzeniami przewodu pokarmowego, którzy korzystają z kuracji pitnej. Trzecią grupę stanowią pacjenci z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych, np. nauczyciele korzystający z inhalacji.

Gdzie można się zatrzymać w Uniejowie i pobliskich uzdrowiskach?

Baza noclegowa w Uniejowie jest bardzo rozbudowana, oferując różnorodne możliwości zakwaterowania. Dla miłośników historycznego klimatu polecane są obiekty takie jak Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich wraz z Domem Pracy Twórczej czy Zagroda Młynarska. Dla osób ceniących nowoczesność, komfort i dobry styl doskonałym wyborem będzie Aparthotel Termy Uniejów. Inne popularne miejsca noclegowe to również hotele typu wellness i spa, położone w atrakcyjnych uzdrowiskowych lokalizacjach, m.in. w Krynicy Zdroju, Ciechocinku, Lądku Zdroju czy Świeradowie Zdroju.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz